כל מאכל או חומר גלם למנות השונות שמרכיבות את התפריט שלנו נבחנים גם בהתאם לערכים התזונתיים והסגולות הרפואיות שלהם. קקאו הוא מרכיב בסיסי בשלל מאכלים אהובים ומשקאות משמחים, וגם החלבה היא אורחת מבוקשת בכל בית כמעט - וכדאי לדעת ששניהם מתאפיינים גם בתרומה של ממש לבריאות שלנו.

חלבה - גם טעים וגם בריא

חלבה היא ההוכחה המשכנעת ביותר שאין בהכרח סתירה בין "טעים" לבין "בריא". הממתק שמיוצר על בסיס שומשום, ושבטורקיה אגב מהווה מאכל לאומי, מוצע בגרסאות רבות מאוד, כולל כממרח.

היתרון הראשון של החלווה הוא היותה עשירה בסידן - מינרל שמחזק את העצמות, גם אצל ילדים וגם אצל מבוגרים ובפרט הוא חיוני בגיל ההתבגרות, בגיל המעבר ובגיל השלישי, על-מנת לצמצם את הסיכון לאוסטיאופורוזיס. היתרון השני הוא הכמויות הנאות של ברזל, עוד מינרל חיוני מאוד לתפקוד מיטבי של הגוף.

בנוסף מכילה החלבה ויטמין E שמעכב תהליכי הזדקנות של הגוף ושל העור. נוגד חמצון זה גם מחזק את מערכת החיסון. סגולה חשובה אחרת של חלבה היא יצירת תחושת שובע משמעותית, בזכות ריבוי הסיבים התזונתיים (שתורמים גם לעיכול יעיל ותקין).

עוד סיבה טובה ליהנות מחלבה איכותית היא הרכב השומנים שבה - בשמן שמכיל השומשום יש חומצות שומן לא רוויות, שהשפעתן על הגוף חיובית.

קקאו - לא מה שחשבתם

כבר במאה ה-1 לספירה זיהו בני המאיה את הסגולות הבריאותיות של פולי הקקאו, וכ-1,500 שנה לאחר מכן החלו גם האירופאים ליהנות מהן.

המרכיב העיקרי הבריא בקקאו הם הפוליפנולים - מולקולות ששומרות עלינו ועל הגוף שלנו מפני תהליכים חמצוניים ומפני השפעתם המזיקה של הרדיקלים החופשיים. בהתאם הקקאו מונע ומצמצם תהליכים דלקתיים, תורם לאיזון לחץ הדם, מפחית את הסיכון למחלות לב ומאט תהליכי הזדקנות. בהקשר זה כדאי לדעת שהחיים המודרניים מייצרים לא מעט רדיקלים חופשיים, שמשנים את ה-DNA שלנו. בין השאר גורמים להיווצרות רדיקלים חופשיים חשיפה לזיהום מסוגים שונים, תזונה לא מאוזנת ובפרט מאכלים מעובדים, ועוד.

מומלץ להשתמש בקקאו איכותי ובמאכלים שמוסיפים לקקאו עצמו מרכיבים בריאים גם כן.

באילו מקרים נכון להשתמש בתוספי תזונה?

ישנם אנשים שעקב אלרגיות שונות לא יכולים ליהנות מהטעם המשובח של חלבה ו/או קקאו, ומן הסתם גם לא מכל היתרונות הבריאותיים של שני רכיבים אלה שמהווים חלק בלתי נפרד מתזונה נכונה.

הפתרון האפשרי הוא תוספים שכוללים סידן, ברזל, ויטמין E ושאר מרכיבים חיוניים. במקרים אלה חשוב מאוד להקפיד על איכות התוסף, ולקנות אותו אך ורק במקומות אמינים ורציניים 

phone
waze
back to top